Warszawiacy olśnieni nowym pokazem w Multimedialnym Parku Fontann

Archiwum

SEZON 2016

30 września zakończył się szósty sezon pokazów w Multimedialnym Parku Fontann, które w ostatnich latach stały się najpopularniejszą atrakcją Warszawy. Tym razem bohaterkami widowiska były „Warszawskie syreny” i związana z nimi legenda. Dzięki nowoczesnej technice opowieść odnosiła się zarówno do współczesnego oblicza miasta, jak i jego historii.

– Prawie milion osób, warszawiaków i turystów odwiedziło Multimedialny Park Fontann w ubiegłym roku. W tym sezonie liczba widzów była równie imponująca – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest organizatorem wydarzenia. – Park Fontann jest dziś jedną z najważniejszych letnich atrakcji stolicy. Przygotowaliśmy pełne emocji widowisko, z absolutnie wyjątkową warstwą muzyczno-wizualną.

Pokaz sięgał do jednej z najsłynniejszych postaci z warszawskich legend. – Na potrzeby pokazu stworzyliśmy nowe wcielenia Syrenki – wyjaśnia Andrzej Matusiak który jest autorem scenariusza – W tej wizji to współczesne młode warszawianki, aktywne i zaangażowane w życie miasta.

Zobaczyliśmy je w kilku scenach rozgrywających się w różnych miejscach Warszawy – nad Wisłą, na Starym Mieście, w jednej ze stołecznych szkół. Uśmiechnięte, radosne, pojawiają się nieoczekiwanie wszędzie tam, gdzie trzeba komuś pomóc. Twórcy widowiska postawili na pełen energii, kolorów i pozytywnego przesłania pokaz. Animacje połączone z efektami świetlnymi, laserami oraz widowiskowymi fontannami stworzyły niezapomniany efekt. 

Równie ważne było nawiązanie do warszawskiej historii, wspomnienie jednej z bohaterek stolicy – Krystyny Krahelskiej, pseudonim „Danuta”. Etnografka, poetka, autorka piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń!”, uczestniczka Powstania Warszawskiego zginęła w pierwszych dniach zrywu. Przed wojną pozowała jako modelka prof. Ludwice Nitschowej, która stworzyła spiżowy pomnik warszawskiej syrenki do dziś stojący nad Wisłą. – Przypomnieliśmy ją w symboliczny sposób. Chcieliśmy złożyć hołd tej wyjątkowej postaci – dodaje Andrzej Matusiak.

Tegoroczne animacje przygotował Paweł Piotr Przybył. Artysta ma już na koncie  kilkadziesiąt widowisk multimedialnych, projektów graficznych i animacji, za które zdobył międzynarodowe uznanie. 


Programowanie fontann i efektów to dzieło Łukasza Kamila Cisconia (OASE) i Basa Verstraelena (LIGHTLINE).

Pokazowi towarzyszyła muzyka skomponowana przez jednego z najwybitniejszych europejskich artystów - Jean Michel Jarre'a.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Metrocafe.pl, WawaLove.pl, Wirtualna Polska

Multimedialny Park Fontann jest jednym z zadań Projektu "Warszawski Węzeł Wodno - Rowerowy "Pedałuj i płyń" (bike & sail) - etap I" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
 

SEZON 2015

W ostatnie dni kwietnia fontanny na warszawskim Podzamczu nieśmiało rozwijały swoje możliwości podczas prób technicznych. Tryskały, pulsowały, świeciły. Dopiero pierwszego dnia maja objawiły swoją niezwykłą, magiczną moc ponad trzydziestotysięcznej publiczności zebranej w Multimedialnym Parku Fonntan.

Całkiem niedawno odkryto, że pod powierzchnią fontann kryje przed ludzkim okiem swoje królestwo czarownik, który za pomocą skomplikowanej sterowni przekazuje pobudzającą energię całemu miastu. Uwierzyli w to wszyscy, którzy podążyli za przewodnikiem Bazyliszkiem i z zapartym tchem mogli zobaczyć magika światła i wody w akcji. Tego wieczoru tajemnicza moc fontann ogarnęła dziesiątki tysięcy ludzi.

Dynamiczna ilustracja muzyczna doskonale dopełniła niezwykłą historię prezentowaną na wodnym ekranie, przepiękne kolory tańczących fontann, liczne efekty laserowe i kulminacyjne sztuczne ognie wywołały zachwyt i głośną owację tłumów.
Czarownik niewątpliwie ma wpływ na Warszawę, a fontanna oddaje nieskończone pokłady spontanicznej radości wszystkim, którzy znajdą się w polu jej oddziaływania.

Zobacz relację TVN Warszawa!

Pokaz "Światła wody" przygotowany przez Stołeczną Estradę można oglądać każdy piątek i sobotę do 26 września (w maju i we wrześniu o godzinie 21, w czerwcu, lipcu i sierpniu o godzinie 21.30). Pokaz trwa 25 minut.


Producent: Stołeczna Estrada
Choreografia: Marzena Barcik
Tancerze: Joasia Zalewska, Maks Dobrowolski, Robert Nieznański
Zdjęcia, produkcja filmów (timelapse) Michał Janiszewski | www.motion-studio.pl oraz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st.Warszawy.

Pokaz przygotowany we współpracy z Frameworx oraz Oase i Water System.

Patroni medialni: Radio ZET Chilli, Co Jest Grane, Metro.
Partnerem specjalnych pokazów w Multimedialnym Parku Fontann jest LOTTO i PKN Orlen.


Nowy pokaz "Światła wody" to nie jedyna niespodzianka przygotowana na ten sezon w Multimedialnym Parku Fontann. Ręcznie malowane graffiti nawiązuje do pokazu. Dzięki efektowi anamorfozy, czyli celowemu przekształceniu proporcji obrazu, możemy zobaczyć podziemną sterownię, do której drogę wskazuje Bazyliszek. Efekt 3D można uwiecznić robiąc zdjęcia ze wskazanego miejsca. Obraz skonstruowany jest tak, aby przechodnim, których zbliżają się do niego ukazała się iluzja 3D.

Za realizację tej plastycznej kreacji na Podzamczu odpowiadają artyści z Good Looking Studio, którzy na co dzień zajmują się malowaniem murali artystycznych i reklamowych. Wykonali między innymi mural w ramach obchodów roku Chopinowskiego w Warszawie przy ul. Tamka, mural Brama do Nadodrza we Wrocławiu czy serię murali w ramach Roku Marii Skłodowskiej – Curie -  "Urodziłam się w Warszawie". Good Looking Studio ożywiło również przestrzeń wielu polskich miast w ramach kampanii "Let's Colour". Malowidła, które powstały w ramach tej akcji w Warszawie można podziwiać m.in. na ul. Parkingowej lub na Dworcu Warszawa Śródmieście.


SEZON 2014

Inauguracja czwartego sezonu w Multimedialnym Parku Fontann zakończona owacjami! Tańczące źródła wybudziły warszawiaków z zimowego snu!

3 maja na Podzamczu rozpoczął się premierowy pokaz pt. „Taniec źródeł” przygotowany przez Stołeczną Estradę. Widowisko zainspirowane legendą o założycielach Warszawy, którego bohaterami jest para pochodząca z różnych światów – wodnego i lądowego, oczarowało blisko 30-tysięczną publiczność, która już od godziny 20:00 gromadziła się w malowniczej scenerii warszawskiej Starówki.

„Taniec źródeł” to baśniowa, symboliczna opowieść, której bohaterami jest para młodych tancerzy (w tej roli Katarzyna Kubalska oraz Jakub Pursa) wyposażonych w nadzwyczajne moce. Dziewczyna ma władzę nad wodą i siłami natury. Ma moc dawania życia, które jest zawarte w wodzie i przyrodzie. Chłopak zawładnął światłem, technologią i energią wirtualnego świata. Jego atrybuty to siła, szybkość i dynamizm potrzebne do budowania nowego miasta. Ich spotkanie rozpoczyna drogę do połączenia obu tych porządków. To historia pełna wzajemnej fascynacji i miłości, ale i zmagania się z przeciwnościami.

Historia opowiedziana jest za pomocą tańca i nowoczesnej techniki: komputerowo sterowanych fontann i oświetlenia LED, laserów oraz projekcji na gigantycznym ekranie wodnym. Twórcami tegorocznych animacji jest Frameworx, a za projektowanie fontann odpowiada Oase i Watersystem. Pokaz został przygotowany do starannie dobranej muzyki i choreografii przygotowanej przez Marzenę Barcik. Nad całością czuwa Stołeczna Estrada, która od ubiegłego roku włada warszawskimi fontannami. Mogliśmy usłyszeć między innymi hipnotyzujące „Return to innocence” Enigmy, energetyczne „I follow rivers” Lykke Li czy też optymistyczne „Happy” Pharella Williamsa, które porwało widzów zgromadzonych na Podzamczu do spontanicznego tańca. Pokaz zakończony został refleksyjnym „Paradise” Coldplay'a. Wszystkich zaskoczył kapitalny pokaz sztucznych ogni, które zaniosły energię wytworzoną przez głównych bohaterów i publiczność wysoko w powietrze.

Owacje niosące się od Wisły po skarpę Starówki i uśmiechy tysięcy warszawiaków, to najlepszy dowod na to, że tańczące źródła w Multimedialnym Parku Fontann rozkołysały Warszawę i przez kolejny sezon cieszyły, czarowały i wzruszały publiczność na Podzamczu.


UTWORY WYKORZYSTANE W ŚCIEŻCE DŹWIĘKOWEJ SEZONU 2014

1. "Last train home" - Pat Metheny

2. "Return to innocence" - Enigma

3. "Taniec Eleny" - Michał Lorenc

4. "I follow rivers" - Lykke Li

5. "Now we are free"(from Gladiator) - Enigma

6. "Freestyler" - Bombfunk MC

7. "Sail" (feed me luxe remix) - Awolnation

8. "Stylo" (feat.Mos Def & Bobby Womack) - Gorillaz

9. "Love the way you lie" - Eminem ft. Rihanna

10. "Unchained melody" - Susan Boyle

11."Happy" - Pharell Williams

12."Paradise" - Coldplay


SEZON 2013

Sezon 2013 w Multimedialnym Parku Fontann zakończył się w ostatni weekend września. Ponownie fontanny ożyją w maju 2014.

Od maja do końca września specjalny pokaz "Wodna Symfonia" odbył się 43 razy. W każdy piątkowy i sobotni wieczór woda wystrzeliwała spod batuty dyrygenta, a w świat wizualnych fantazji i wyobrażeń przenosiły animacje na wodnym ekranie. Były lasery, filmy przygotowane w technice 3D, hipnotyzujący taniec strumieni i malarska animacja Witolda Giersza do Ronda Alla Turca. Łącznie pokazy obejrzało około 700 tysięcy widzów.

Fontanny cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem także poza pokazami specjalnymi. Upalne lato sprzyjało wypoczynkowi na terenach zielonych w rejonie fontann. Wśród najmłodszych furorę robiła fontanna zwana „pluskowiskiem”.

W bliskim sąsiedztwie fontann w miesiącach letnich można było obejrzeć dwie specjalne wystawy prezentowane w galerii plenerowej. Wybór zdjęć z akcji fotograficznej "Pokaż się Warszawo" oraz karykatury dotyczące Warszawy i jej mieszkańców wyłonione w międzynarodowym konkursie ogłoszonym przez Muzeum Karykatury.

O ruch na świeżym powietrzu zadbał sponsor Multimedialnego Parku Fontann w sezonie 2013 - Coca-cola, który na terenie Podzamcza zaaranżował sportowe miasteczko atrakcji.


Harmonogram

3 maja 2013 (piątek) godz. 21:00 – Inauguracja Sezonu

Miesiące aktywności Parku Fontann: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

• Od Niedzieli do Czwartku Fontanny pracują według następującego rozkładu:

8:30 - uruchomienie
16:00 - 16:30 - wodne widowisko z użyciem wszystkich dysz (bez światła, laserów i muzyki)
21:30 - 22:00 - wodne widowisko z użyciem wszystkich dysz i światła (bez laserów i muzyki)
22:30 - zakończenie pracy

• Od Piątku do Soboty Fontanny pracują według następującego rozkładu:

8:30 - uruchomienie
16:00 - 16:30 - wodne widowisko z użyciem wszystkich dysz (bez światła, laserów i muzyki)
21:30 - 22:00 - WIDOWISKO MULTIMEDIALNE (w maju i wrześniu w godz. 21:00 - 21:30)
22:30 - zakończenie pracy

Ważna Informacja!

W przypadku zagrożenia burzą, zamontowany na fontannach system detekcji burzy automatycznie wyłącza urządzenia. W takiej sytuacji pokaz nie odbędzie się. Niestety ze względu na nieprzewidywalność nagłej zmiany warunków atmosferycznych, poinformowanie o odwołaniu pokazu nie jest możliwe.

Organizator zastrzega sobie również możliwość zmiany harmonogramu o czym będzie niewłocznie informować za pośrednictwem strony internetowej www.estrada.com.pl


W pokazie wykorzystano animacje:

The Piano, Aidan Gibbons
Starship Groove, Animusic , LLC (www.animusic.com)
Rondo Alla Turca, real. Witold Giersz , 1993

oraz muzykę:

Also Sprach Zarathrusta/ Richard Strauss/
Two Tribes/ Frankie Goes to Hollywood/
Merchant Prince/Two Steps from Hell /
Fill My Heart/ Two Steps from Hell/
The Olimpic Spirit/ John Wiliams/
Wild Child/ Enya, Roma Ryan/
Final Countdown/ Joey Tempest/