Zagraniczne Zagraniczne

Chopin au Jardin du Luxembourg

Muzyka Chopina znów połączy Paryż i Warszawę!

12 czerwca odbyła się inauguracja siódmej edycji festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”. Przez pięć kolejnych niedziel w stolicy Paryża, w ogrodzie otaczającym Senat Republiki Francuskiej, rozbrzmiewały kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych artystów, nie zabrakło też młodych talentów.

Zazwyczaj to Warszawa wzoruje się na Paryżu. Jednak w przypadku koncertów w Ogrodach Luksemburskich inspiracją były letnie recitale pianistyczne, które od 56 lat odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie (w tym roku już 57 edycja). Pomysł na przeniesienie warszawskich koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora spotkał się w Paryżu z ogromnym zainteresowaniem.

Ubiegłe lata były doskonałą okazją do zaproponowania właśnie takiego cyklu plenerowych koncertów, które już w trakcie pierwszej odsłony – w 2010, Roku Chopina - okazały się być wielkim sukcesem. Łącznie w muzycznych spotkaniach z Chopinem uczestniczyły corocznie dziesiątki tysięcy paryżan i turystów. Liczymy, że i w tym roku melomani przychodzić będą do ogrodu spontanicznie… z własnymi krzesłami!

W tegorocznej edycji „Chopin au Jardin du Luxembourg” zaprezentowali się między innymi tak znakomici wykonawcy jak: Jean Marc-Luisada, MarekToamszewski czy Szymon Nehring.

 

 

Terminarz koncertów:

12 czerwca  2016 o godz. 17.00

Maria Ludwika Gabryś, fortepian

19 czerwca 2016 o godz. 17.00

Adam Goździewski, fortepian

26 czerwca 2016 o godzinie 17.00

Jean-Marc Luisada, fortepian

3 lipca 2016 o godzinie 17.00,

Marek Tomaszewski, fortepian swing

10 lipca 2016 o godzinie 17.00

Szymon Nehring, fortepian

 

Organizatorzy Festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”

Miasto m.st. Warszawa, Stołeczna Estrada, Instytut Polski, Senat Republiki Francuskiej

Partner: Yamaha

Partnerzy medialni: La Terrasse, France Musique

_____________________________________________________________________________

W tym roku kulturalna prezentacja Warszawy w Paryżu została po raz kolejny wzmocniona i urozmaicona, a całość wydarzeń odbyła się pod wspólną nazwą „Varsovie s’invite Paris”, choć nadal flagową pozycję ma festiwal, z którym Warszawa zaistniała - dzięki uprzejmości Senatu Republiki Francuskiej - w 2010 roku w Ogrodzie Luksemburskim.

W ramach odbywającego się w drugiej połowie maja festiwalu teatralnego „Chantiers d’Europe” został wystawiony wspierany przez m.st. Warszawa spektakl "Album Karla Hockera" Teatru TRANS-ATLANTYK w Carreau du Temple.

W czerwcu w merostwie VII dzielnicy odbyła się wystawa fotograficzna Domu Spotkań z Historią pt. « Métamorphoses d’une ville. Trois visages de Varsovie », przedstawiająca Warszawę w trzech okresach: międzywojenną, po wojnie i czasów współczesnych,  festiwal filmowy z gościnnymi filmami polskimi, w tym na zakończenie film warszawski "Spacerk staromiejski" Andrzeja Munka, wystawa polskich plakatów do francuskich filmów z lat 60-tych-70-tych XX oraz warsztaty typograficzne dla dzieci prowadzone przez młodego, ale wielokrotnie już nagradzanego grafika Jana Bajtlika. Zwieńczeniem działań w tej dzielnicy był wykład „Warszawa czasów Chopina” i koncert z muzyką kompozytora w wykonaniu Szymona Nehringa. Dodatkowo w merostwie III dzielnicy Paryża była prezentowana na ogrodzeniu merostwa druga wystawa fotograficzna DSH pt. «Varsovie d’hier et d’aujourd’hui», odbył sie również koncert Justyny Chmielowiec oraz wykład nt. muzycznego życia Warszawy w XIX i XX wieku.